Astrobiologia to multidyscyplinarna dziedzina zajmująca się zagadnieniami związanymi z powstaniem, ewolucją, rozprzestrzenieniem oraz przyszłością życia we wszechświecie.
Poniżej znajdują się działy związane z astrobiologią oraz lista polskich astrobiologów posiadających kompetencje w danym temacie.
Kliknij na temat, który Cię interesuje, aby uzyskać więcej informacji.
Czym jest życie, jakich definicji życia używamy?
Z czego zbudowane są organizmy żywe?
Jakie są aktualne hipotezy dotyczące powstania życia na Ziemi?
Janusz Pętkowski, Tomasz Zajkowski
W jaki sposób zmieniały się organizmy żywe na Ziemi w ciągu ostatnich 3,8 miliarda lat?
Bartłomiej Gołdyn, Łukasz Kaczmarek
Krańcowe możliwości przetrwania życia na Ziemi i poza nią. Strategie przetrwania organizmów żywych.
Bartłomiej Gołdyn, Łukasz Kaczmarek, Tomasz Zajkowski
Jak powstają układy planetarne; różnorodność układów planetarnych w Galaktyce. Geologia planet. Koncepcja galaktycznej strefy życia. Czy planety zdolne do zamieszkania są możliwe wokół każdego typu gwiazd, również wokół ekstremalnych typów gwiazd, czarnych dziur czy gwiazd neutronowych? Czy każda galaktyka jest tak samo przyjazna dla życia?
Ania Łosiak, Janusz Pętkowski, Milena Ratajczak, Ewa Szuszkiewicz
Zastosowanie inżynierii genetycznej w celu lepszego zrozumienie biologii, początków życia oraz tworzenie organizmów, które będą mogły wykonywać dla nas zadania, również w kosmosie.
Mikołaj Kuska, Tomasz Zajkowski
Jak warunki odmienne od ziemskich wpływają na ludzki organizm? Jak zapobiec negatywnym skutkom podróży kosmicznych na zdrowie fizyczne oraz psychiczne astronautów?
Franco Ferrari, Ignacy Górecki, Arkadiusz Kołodziej, Karolina Rojek-Sito
Dział prawa międzynarodowego zajmujący się wykorzystywaniem i użytkowaniem przestrzeni kosmicznej i ciał niebieskich.
Kamil Muzyka, Małgorzata Popiel
Architektura w przestrzeni kosmicznej (na orbicie i w głębokiej przestrzeni kosmicznej) i na księżycach, planetach i asteroidach.
Wiktoria Dziaduła, Monika Lipińska, Justyna Pelc, Beata Suścicka
Jakie są szanse wyewoluowania złożonego życia (wielokomórkowego)? Czy wysokie stężenie tlenu w atmosferze planety jest konieczne dla wyewoluowania wielokomórkowego życia? Jakie są szanse wyewoluowania inteligencji technologicznej – Równanie Drake’a.
Janusz Pętkowski
Czym są analogii misji kosmicznych, jakie tematy są poruszane, jakie występują możliwości udziału w analogach na świecie. Jakie są wyniki/publikacje. Stowarzyszenia analogowych astronautów, możliwości rozwoju w tym kierunku: konkursy, konferencje, sympozja. Turystyka kosmiczna.
Agata Kołodziejczyk, Ania Łosiak
Planowane misje kosmiczne mające na celu poszukiwanie życia w Układzie Słonecznym i poza nim.
Janusz Pętkowski