Conference Programme

Times are given in Central European Summer Time

Wed, 29.09.2021

  • 17:45-18:00: Opening and Introduction

  • 18:00-19:00 Plenary Lecture:
    Jason Dworkin (OSIRIS-Rex)
    45 minutes + 15 minutes of discussion
    Chair: Rafał Szabla

  • 19:00-20:00:
    Networking event & Poster Session

Thur, 30.09.2021

  • 13:30-15:20 Session 1:
    Astrochemistry & Biosignatures
    (Chair: R. Szabla)
    • 13:30 “Chemical inventory of star-forming systems” – Ł. Tychoniec
    • 13:50 “Advanced computational approaches in astrochemistry” – G. Cassone
    • 14:10 “Transition towards complexity in prebiotic astrochemistry” – J. Aguirre
    • 14:30 “Towards an Explanation for Venusian Cloud Anomalies” – J. Pętkowski
    • 14:40 “Planetary Systems Biochemistry: Inferring the laws of life at a Planetary Scale” – S. Ranjan (Invited)

  • 15:20-15:40 Break (20 min)

  • 15:40-17:10 Session 2:
    Synthetic biology & Extremophiles
    (Chair: T. Zajkowski)
    • 15:40 “Space law and industrial astrobiology” – K. Muzyka
    • 16:00 “Water bears, the toughest animals on Earth” – Ł. Kaczmarek
    • 16:20 “Synthetic Biology for Space Exploration” – N. Averesch (Invited)
    • 16:50 “The life of our Last Universal Common Ancestor” – K. Adamala

  • 17:10-18:00 Break (50min)

  • 18:00-19:00 Keynote speaker:
    Sarah Imari Walker (Planetary Systems Biochemistry)
    45 minutes + 15 minutes of discussion
    Chair: Tomasz Zajkowski

  • 19:00-20:00 Poster Session

Fri, 01.10.2021

Parallel sessions

  • 13:30 – 15:10 Session 3A
    Prebiotic chemistry
    (Chair: R. Szabla)
    • 13:30 “Computationally Exploring Prebiotic Chemical Reaction Networks” – S. Sharma
    • 13:50 “Phosphate transferring catalysts as a missing link in origin of life.” – R. Piast
    • 14:10 “Radiolysis as a Model for Chemical Evolution” – A. Fahrenbach
    • 14:30 “Synthesis and photochemical purification of threose nucleic acid monomers” – B. Colville
    • 14:50 “Conversion of a Polycyclic Aromatic Hydrocarbone to a Biologically Extant Quinone” – S. Gonzalez Henao

  • 13:30-15:10 Session 3B
    Planets & Space Exploration
    (Chair: A. Łosiak)
    • 13:30 “Life as Technology for Living in Space” – M. Brandić Lipińska
    • 13:50 “Volcanism, hot springs, and precious metals on Mars” – J. Ciążela
    • 14:10 “Ionizing radiation-induced mitochondrial damage in space” – I. Górecki
    • 14:30 “Viable drugs for skin radioprotection in space missions” – R. Parisi
    • 14:50 “SamplAir: sensing the atmosphere” – E. Klejman

15:10-15:40 Break (30 min)

  • 15:40 – 17:30 Session 4A
    Origin of life & Evolution
    (Chair: Ł. Kaczmarek)
    • 15:40 “Panspermia as an extreme case of inter-island migration” – W. Erdmann
    • 16:00 “Accelerated protein evolution in cyanobacteria” – A. Vallota-Eastman
    • 16:20 “Mutation favors the emergence of cooperation” – A. Champagne-Ruel
    • 16:40 “The Hunt for Ancient Prions” – T. Zajkowski
    • 17:00 “Non-enzymatic metabolic reactions and life’s origins” – K. Muchowska (invited)

  • 15:40-17:30 Session 4B
    Human space exploration
    (Chair: I. Górecki)
    • 15:40 “Outsleeping the space travel.” – A. Kołodziej
    • 16:00 “Bzzz Aldrin – G-force impact on honeybees” – D. Stasiowska
    • 16:20 ‘Study of Radiotolerant Mammalian Cells under LEO conditions” – N. Sarangi
    • 16:40 “Astrofitness – about muscoskeletar system and mices” – N. Zychowska
    • 17:00 “Space Radiation and health risks on the way to the Moon” – A. Fogtmann (invited)

17:30-18:00 Break (30 min)

18:00-19:00 Keynote Speaker:
Jacek Krełowski (Astrochemistry)
45 minutes + 15 minutes of discussion
Chair: Tomasz Zajkowski

19:00-19:20 Poster Awards & Closing Ceremony



Questions? We are here for you!

Privacy policy -> https://astrobio.pl/privacy-policy/