18 czerwca 2021 Europejska Agencja Kosmiczna zakończyła już zbieranie aplikacji na stanowisko Astronauty. Praca niecodzienna, a co za tym idzie, przed kandydatami zostały postawione niecodzienne wymagania. Z 22000 kandydatów (w tym ponad 540 z Polski i kilka osób z naszego Towarzystwa) komisja selekcyjna wybierze 10 śmiałków którzy wejdą w skład nowej kadry. Wszyscy wybrani we wstępnej selekcji będą musieli przejść wiele (nie łatwych) etapów rekrutacji:
– Pierwsza faza testów: poznawcze, techniczne, koordynacyjne i osobowościowe.
– Druga faza testów: testy psychometryczne, ćwiczenia grupowe i indywidualne oraz testy praktyczne.
– Trzecia faza testów: Fizyczne i umysłowe zdolności kandydatów są mierzone według międzynarodowych standardów medycznych dla misji lotów kosmicznych.
– Pierwsza runda wywiadów: rozmowa panelowa, podczas której kandydaci są testowani pod kątem kompetencji technicznych i behawioralnych (weryfikowane są kwalifikacje edukacyjne i sprawdzana jest niekaralności).
– Druga runda wywiadów: ostatni etap procesu selekcji. Kandydaci, którzy przejdą do tego etapu, mogą spodziewać się rozmowy z Dyrektorem Generalnym ESA, po której zostanie podjęta ostateczna decyzja.
Ostateczny wynik rekrutacji zostanie ogłoszony w drugiej połowie 2022 r. Wszystkim którzy złożyli aplikacji życzymy powodzenia i mocno trzymamy kciuki za Wasz sukces!
W oczekiwaniu na wyniki polecamy przygotować się do pierwszych spacerów kosmicznych razem z playlistą utworzoną przez ESA 😉
Dodatkowo przypominamy, że Astronauta to nie jedyna praca jaką oferuje ESA. Wszystkich zainteresowanych przygodą z tą instytucją zapraszamy na ich stronę. Tam znajdziecie wszystkie aktualnie otwarte oferty.
Źródło: ESA