Mars 2020

Nowości z Marsa


Co jest w programie?

Ingenuity

Dron Ingenuity ma być pierwszym obiektem który wykona kontrolowany lot poza ziemską atmosferą. Jest to przede wszystkim demonstracja technologii. Dane zebrane z lotów helikoptera pozwolą na udoskonalenie technologii na potrzeby przyszłych misji. Test zapowiadany jest na początek kwietnia 2021!
(Credit: NASA/JPL/Calteh)

Zbieranie próbek

Głównym zadaniem Perseverance jest poszukiwanie śladów życia które mogło istnieć na Marsie. Dodatkowo, łazik pobierze próbki i przygotuje je do odesłania na Ziemię (zajmie się tym następna misja).
Credit: NASA/JPL/Calteh

Eksperyment “MOXIE”

Ludzie od dawna planują wyprawę na Marsa. Jednak atmosfera tej planety nie sprzyja naszemu organizmowi. Na pokładzie Perseverance jest eksperyment który ma potwierdzić możliwość wydajnej produkcji tlenu na czerwonej planecie.
Credit: NASA/MIT


Czym jest Perseverance?

Credit: NASA/JPL/Calteh

Perseveracne jest mobilnym, zautomatyzowanym laboratorium o rozmiarach małego samochodu. Jest zasilany energią z rozpadu promieniotwórczego i waży niewiele ponad tonę. Misja w której uczestniczy ma na celu między innymi:
-poszukiwanie śladów życia które kiedyś mogło istnieć na Marsie
-sprawdzenie możliwości produkcji tlenu w marsjańskich warunkach
-przetestowanie materiałów do produkcji skafandrów dla przyszłych astronautów.
Towarzyszy mu również niewielki dron o imieniu Ingenuity, który ma sprawdzić możliwość lotu w marsjańskiej atmosferze i oczywiście jak na XXIw. przystało, zrobić łazikowi selfie!


Dane Techniczne:
Masa: 1025kg
Moc generatora: 110W (0,15 hp)
Wymiary [m]: 2,9 x 2,7 x 2,2
Liczba eksperymentów: 8
Liczba kamer: 23
Miejsce lądowania: Krater Jezero
Pokonany dystans: 0,1km (16.03.2021)
Stan techniczny: jeden z trzech mikrofonów uszkodzony


“Tango Delta!”

Po 7 miesiącach międzyplanetarnej podróży, 18 lutego 2021 o 21:55 (CET), w centrum kontroli misji Mars2020 rozbrzmiało przez wielu wyczekiwane “Tango Delta!” (TD- z ang. Touch Down czyli “przyziemienie”). Oznaczało to, że łazik Perseverance wylądował na powierzchni czerwonej planety! 
Jego misja to między innymi próba produkcji tlenu z dwutlenku węgla, zebranie próbek regolitu i przygotowanie ich do wysłania na Ziemię (odbiór i transport materiału to cele następnej misji). Dodatkowo, razem z Perseverance na Marsie pojawił się mały helikopter Ingenuity. Jego zadaniem jest sprawdzenie możliwości lotu w marsjańskiej atmosferze. 


7 minut grozy

Co się działo podczas lądowania na marsie? Wreszcie możemy dokładnie prześledzić ten proces. NASA opublikowało nagranie z kamer zainstalowanych na Perseverance.

Pierwsze zdjęcie jakie wykonał Perseverance, tuż po lądowaniu
(Credit: NASA/JPL/Calteh)

Co słychać na Marsie?

Łazik misji Mars 2020 ma na pokładzie mikrofony. Pozwoli to nie tylko na pozyskanie wielu danych naukowych ale również przybliży nas wszystkich do powierzchni Marsa!


Nadeszły pierwsze kolorowe zdjęcia!


Dźwiękowe pocztówki z Marsa

Perseverance ma na swoim pokładzie mikrofony. Pierwsze odgłosy marsjańskiego wiatru usłyszeliśmy podczas testowych nagrań tuż po lądowaniu. Ale niedawno NASA opublikowała kolejne “westchnienia” czerwonej planety. To nagranie zostało stworzone 18 godzin po wylądowaniu.


Jak brzmi podwozie Perseverance?

Chcielibyście pojeździć na łaziku marsjańskim? Teraz można zrobić sobie małą symulacje takiej przejażdżki. Pojawiły się pierwsze nagrania z odgłosami generowanymi przez poruszające się podwozie łazika. Skrzypienie zawieszenia, trzeszczenie podłoża ugniatanego przez koła pojazdu i odgłosy serwomechanizmów. Po za zaspokojeniem samej ciekawości, te nagrania zawierają bardzo cenne informacje techniczne. Konstruktorzy z NASA starają w ten sposób dowiedzieć więcej np. o mechanicznym stanie łazika po lądowaniu. Bez nagrań z mikrofonów dokładna ocena byłaby niemożliwa.
Rozsiądzie się wygodnie, załóżcie słuchawki i zamknijcie oczy. Udanej wycieczki!


Więcej wiadomości już wkrótce! Po najnowsze informacje zapraszamy na naszego Facebooka


Ćwierkający Łazik


Privacy policy -> https://astrobio.pl/privacy-policy/