Strona Polskiego Towarzystwa Astrobiologicznego.

Gdzie znaleźć książkę?

AstroBio to nie tylko próbówki i rakiety! Równie intensywnie staramy się działać na polach humanistycznych, w tym literackich. W ramach tego nawiązaliśmy współpracę z Copernicus Center Press. Wydawnictwo specjalizujące się przedewszytskim w pozycjach naukowych i popularno-naukowych. Naszym patronatem medialnym objęliśmy iście kosmiczną pozycję!

Od niedawna w sprzedaży jest dostępna książka “Pozaziemskie Oceany” autorstwa wybitnego naukowca Kevina P. Handa. Kilkoro członków Towarzystwa podjęło się napisania recenzji tej książki i przyznają, że jest naprawdę dobra!

Śledźcie uważnie nasza stronę i naszego Facebooka. Szykujemy dla was konkurs w którym będziecie mogli tę książkę wygrać!


Nasze recenzje

“Gorąco polecam książkę Kevina Handa zatytułowaną „Pozaziemskie Oceany”. Jest to solidna dawka wiedzy z zakresu wielu dziedzin nauki, które razem składają się na nasze wyobrażenie o możliwości występowania życia na odległych ciałach niebieskich. Po zapoznaniu czytelnika z obecnym stanem wiedzy z zakresu geologii księżyców Jowisza i Saturna autor umiejętnie przedstawia niuanse techniczne misji kosmicznych i obserwacji z powierzchni Ziemi, które umożliwiły zebranie informacji dotyczących składu chemicznego omawianych światów. Autor nie tylko opisuje liczne obserwacje, które składają się na obecny stan wiedzy związany z możliwością występowania życia w pozaziemskich oceanach, ale omawia również teorie związane z początkami życia na Ziemi. Dyskutuje podstawowe parametry, wspólne dla organizmów ziemskich, by ostatecznie rozważyć możliwość występowania alternatywnych rozwiązań, które lepiej mogłyby sprawdzić się w egzotycznych warunkach panujących na innych planetach i księżycach. Niewątpliwie zaletą książki są osobiste doświadczenia autora. Jego powiązania z licznymi inicjatywami naukowymi w zakresie astrobiologii są imponujące. Już na wstępie autor rozpalił moją ciekawość opisując swoją wyprawę na dno oceanu. Podobnie jak we wszystkich następnych rozdziałach dokładnie opisuje motywację, aspekty techniczne i wartość naukową tego przedsięwzięcia. Czytając tę książkę często nasuwała mi się na myśl książka „Kosmos” Carla Sagana. Autor „Pozaziemskich Oceanów” w podobnym stylu tłumaczy zagadnienia specjalistycznych dziedzin (od optyki po biologię molekularną) prowadząc nas chronologicznie od dawnych do najbardziej aktualnych odkryć, aby na koniec pozwolić czytelnikowi samemu ocenić wartość dotychczasowych obserwacji. Pod koniec książki autor dyskutuje również znaczenie poszukiwania życia poza nasza planetą w kontekście filozoficznym. Jest co doskonała lektura dla osób poszukujących czegoś pomiędzy podręcznikiem nauk ścisłych a lekko opowiedzianą historią o eksploracji najdalszych zakątków Układu Słonecznego.”

dr Tomasz Zajkowski
biolog molekularny
prezes Polskiego Towarzystwa Astrobiologicznego
.


Patronatu udzielili również: